Miejsca na wakacje gdzie warto pojechać?

Świątynie tajskie

W Tajlandii oprócz magicznej dzikiej przyrody, sztandarową atrakcją są świątynie. Każdy turysta przybywający do miejsc religijnych kultów natyka się na bardzo dziwne zjawisko. Zachowanie ludzi po przejściu do świątyni zaczyna się diametralnie zmieniać. Przed turystą stoją potężne i majestatyczne gmachy świątyń o przedziwnych i nienaturalnych kształtach. Widok gmachu Świątyni Świtu – Wat Arun przyprawia o zawrót głowy. Już z daleka budynek ten wydaje się bardzo dziwny i niespotykany. Można go porównać do dwóch ogromnych wież w kształcie gruszek. Jeśli jesteśmy już blisko to wyraźnie widać nieprawdopodobny przepych w zdobieniach. Ściany świątyni są udekorowane tłuczoną porcelaną. Zarówno w ścianach jak i wokół zabudowań znajduje się mnóstwo figur strażników, mających głowy potworów i ludzkie ciało. Wejścia głównego pilnują dwa olbrzymie posągi.
Wielki respekt budzi najstarsza ze wszystkich tajskich świątyń – Wat Pho. Znajduje się tu ogromny kompleks sakralny z kolosalnym posągiem odpoczywającego Buddy. To główna atrakcja całej świątyni. Majestatyczna pozłacana figura jest wysoka na 15m i ciągnie się 46m. W całym mnóstwie krużganków i wejść ustawione są tysiące mniejszych posążków Buddy wykonane z różnorodności szlachetnych materiałów. W samym gmachu głównej kaplicy jest ich 394. Wokół budynków sakralnych znajdują się piękne ogrody pełne oczek wodnych, wszelakiej roślinności i figur hinduskich pustelników.
Każda z tajskich świątyń może poszczycić się własną kolekcją figurek buddy. Turystom przybywającym z Polski buddyjskie figury szybko się nudzą i zauważa się raczej te inne – bardziej zadziwiające, które przedstawiają najdziwniejsze stwory z wielkimi zębami, skrzydłami i ogonami. Według legendy Budda oswoił te stworzenia a teraz pełnią one funkcję strażników. Przebywając świątynne progi można zaskoczyć się tym z jaką pieczołowitością wyznawcy buddyjskiego kultu wykonują wszystkie dziwne zajęcia związane z różnymi przesądami i zanoszeniem próśb do bóstwa. W świątynnych pomieszczeniach panuje niesamowita atmosfera ciszy i harmonii a przebywający w nich mnisi wydają się nieobecni.

Architektura tajska zainspirowałą cię do odświeżenia swojego mieszkania? Chciałbyś żeby było bardziej barwne? W takim razie odwiedź sklep mowiszimasz.com.pl i wybierz komplet pościeli w sam raz dla siebie. Nie musisz wydawać kroci żeby odmienić swą sypialnię czy salon. Sprawdź też modne dywany.